Посадовці і депутати Кропивницького проігнорували пропозицію сісти в інвалідні візки і перевірити «доступність»

 

14017617_973029266153076_168495697_n«Владо, почуй нас!», «Безбар’єрне місто для всіх», «Жити на рівних» – такі заклики озвучили близько півсотні учасників акції «Доступність для всіх», яка відбулася 15 серпня під стінами міської ради Кропивницького.

На акцію прийшло понад півсотні людей з інвалідністю та мам дітей з інвалідністю, щоб привернути увагу чиновників та депутатів до існуючих проблем.

- Нашою метою є привертання уваги керівників та громадськості міста до проблем пересування дорослих та дітей на візках. Адже наявність похилого з’їду з тротуару не завжди вирішує вільне пересування через неякісне дорожнє покриття або зношеність самого з’їду. Також існує величезна проблема архітектурної недоступності переважної більшості споруд, таких як медичні та освітні заклади, банківські установи, заклади харчування, туалети. Окрема велика проблема – це незручний громадський транспорт. Саме через це більшість дорослих та дітей, які пересуваються на візку, змушені місяцями та роками сидіти у своїх домівках. Ми йдемо у Європу, справді? Якщо люди сидять у чотирьох стінах! Ми хочемо, щоб наше місто було доступним і для людей на візках, і для мамочок, у яких дітки з інвалідністю. Вони не можуть відвідати кав’ярні, заклади та, навіть, міську раду. Ось на перший поверх міськради ми можемо потрапити, а на другий? Комітет доступності інвалідів повинен бути не на другому поверсі, а на першому, щоб це було доступно для людей з інвалідністю! – обурюється організатор акції, голова громадської організації «Серце матері» Людмила Шукрута.

14009998_973029246153078_609839731_nМама дитини з інвалідністю Даниїла, заступник керівника ГО «Серце матері» Оксана Кулевцова додає, що в центрі міста пересуватися зручніше, а от віддалені райони міста не призначені для повноцінного життя людей з інвалідністю.

- Центр міста  більш доступний, навіть кафе. А поза центром – дуже тяжко, немає переїздів, де бордюри. Доводиться з’їжджати на дорогу і так їхати, бо там одні ями. Щодо пандусів, щоб зайти у магазин, то не всі доступні, у деякі доводиться підійматися сходами. Окрема тема – це аптеки, – нарікає Оксана Кулевцова.

Житель міста Ігор Коротков, прийшов на акцію підтримати друзів. Він має інвалідність третьої групи з дитинства, пересувається за допомогою тростини.  

- Ходити мені важко, я пересуваюся за допомогою тростини, але частіше їжджу на велосипеді. Всі мої друзі, які зараз зібралися на акції, рухаються на візочках. Я прийшов їх підтримати. Адже теж хочу, щоб були пандуси, доступні державні заклади. Вони будувалися давно, тому не призначені для пандусів. Але ж всі якось виходять із цієї ситуації. От приміщення колишнього міського газу – туди взагалі не можна було зайти, там настільки круті сходи, що мені важко зайти, не те, що людині на інвалідному візку. Я  думаю, що у нас можна зробити безбар’єрне місто, – говорить Ігор Коротков.

14011811_973029176153085_66177573_nПеред міською радою активісти поставили інвалідні візочки, до яких запрошували сідати чиновників та депутатів. Для кожного підготували спеціальний маршрут із завданням. Наприклад, купити ліки або відкрити рахунок у банку. Таким чином влада мала зрозуміти, наскільки гострою є проблема доступності у місті. Однак в інвалідний візок так ніхто і не сів. На акцію «Доступність для всіх» прибув спочатку секретар міської ради Сергій Бойко, пізніше мер міста Андрій Райкович із профільними керівниками. Однак все почалося і завершилося лише розмовою з обіцянками, у які не дуже вірять люди з інвалідністю.

- Потрібно сконцентруватися на тому, що йде формування бюджету на наступний рік, формування програм. І відповідно, треба виходити на нашу комісію з охорони здоров’я та соціального захисту населення і подавати пропозиції, щоб у профільні програми включали ці питання, – запропонував секретар міської ради Сергій Бойко, до якого єдиного прислухалися активісти.

Учасники акції напряму запитали у мера: чому в місті з 2013 року по 2015 рік пройшло лише одне засідання комітету доступності, а цьогоріч – жодного. На що міський голова почав пояснювати про процедуру внесення змін до положення та складу комітету. Із обіцяного назвав хіба що двадцять нових тролейбусів, які незабаром курсуватимуть містом, однак лише центральною частиною, а до віддалених районів так і не потраплять.

14017863_973029272819742_718612285_nОрганізатори та учасники акції незадоволені таким діалогом з владою. Проте відступати не збираються, а й надалі відстоюватимуть свої права.

- Ми не задоволені результатами акції, адже обіцянки, так і залишаться обіцянками. Всі чудово знають про проблеми, але не хочуть їх вирішувати. У нас, людей з інвалідністю, є бажання боротися за свої права і ми будемо боротися, – каже учасник акції Сергій Сіроштан.

- Чи задоволені ми результатами? Ні. Ми хотіли посадити чиновників і депутатів на візочки, щоб вони проїхалися містом. Ми хотіли їм наживо показати цю «доступність». Був мер, секретар і ще один депутат, керівники профільних управлінь. Депутати взагалі не прийшли. Наш терпець лопнув. Тому ми прийшли під стіни міської ради. Ми готові надалі йти і вирішувати наші проблеми радикально, – каже Людмила Шукрута і додає, що у своїх діях відчуває підтримку молоді, яка завдяки подібним акціям не боїться спілкуватися з людьми з інвалідністю. – У нас є майбутнє щось змінити саме з молодими людьми. Ми для цього на акції і долучаємо людей без інвалідності. Завдяки цьому змінюється ставлення до людей з інвалідністю.

Вікторія Семененко

 

Матеріал підготовлений за підтримки Коаліції з протидії дискримінації